TMS Clımbex® Hidrolik Tırmanma Sistemleri Katar’da

Marina Mix 011 Hotel & Residences projesinin tüm kalıp ihtiyaçları TMS Kalıp ve TMS Qatar tarafından karşılanacaktır. Projenin yüklenici firmaları Hill International ve Bandary Engineering, tercihlerini kalıp sektörünün öncü firması TMS yönünde kullanmışlardır.

TMS Kalıp İskele Sistemleri, İzmit ve Kastamonu’da bulunan modern tesislerinde ileri teknoloji kullanımı ve ar-ge çalışmaları ile geliştirdiği CLIMBEX® HİDROLİK TIRMANMA SİSTEMİ ile hem yurt içi hem yurt dışında pek çok projeye imzasını atmıştır. Bunlardan bazıları; Emaar Sqaure, Ant Yapı Sky Towers, Samsung co Al Rajhi HQ, Azenco Azerbaycan, Ataşehir Mimar Sinan Camii, Baytur Arabistan projeleridir.

TMS Qatar temelleri 2015 yılında atılmasına rağmen sayısız başarılara imza atmış, bu proje ile de Katar’daki ilk hidrolik tırmanır projesini gerçekleştirecek olmanın mutluluğunu yaşamaktadır. Sadece Katar ile sınırlı kalmayıp, tüm Ortadoğu ve Körfez ülkelerinin merkezi durumunda bulunan firmamız ülkemizin de gururu olmaktadır.

Climbex® Hidrolik Tırmanma Sistemi

Yüksek yapıların hızla çoğaldığı ülkemizde, buna uygun yapı teknolojileri de hızla ilerlemektedir. Bu teknolojinin yerli takipçilerinden olan TMS Kalıp İskele Sistemleri, AR-GE çalışmalarına verdiği önemin karşılığını almakta gecikmemiştir. TMS’nin kendinden tırmanır Climbex Sistemi, hidromekanik kumandalı kaldırma ekipmanına sahiptir. Hidromekanik elemanları sayesinde sistemin vince bağımlı olmaması en büyük avantajlarından biridir.

Çalışma Prensibi ve Diğer önemli avantajları ise;

  • Sistem tırmanma sırasında binaya bağlı bir ray tarafından yönlendirilir
  • 70 km/saat rüzgâr hızına kadar güvenli tırmanma sağlar
  • Bina geometrisine göre değişkenlik gösterebilen büyük platformlar mevcuttur
  • 4.5 m yüksekliğe kadar döküm yapma imkânı sağlar
  • Tırmanma modülü perdeye yakalayıcı pabuç ve tırmanma taşıyıcı elemanlarıyla bağlıdır
  • Ray, alt kaldırma kafasına bağlıdır
  • Alt kaldırma kafası rayı hidrolik silindir yardımıyla yukarı iter
  • Üst kaldırma kafası rayı otomatik yakalar
  • Sistem bu operasyonu 15-20 dakikada tamamlayarak yüksek bir hızla tırmanmayı tamamlar

Bu Proje için Önemli Notlar:

Lusail bölgesinde 14.000 metrekarelik bir alan içerisinde gerçekleştirilecek olan proje, Lusail’deki en iyi manzara eşliğinde ana Marina gezinti yerine bakmaktadır. Proje, iki bodrum katında yer alan 403 araçlık park yeri, ticari kullanım için iki katlı zemin ve iki podyum ile karışık kullanım kulesi olup, 3. kattan 21. katına kadar olan otel hizmetleri, 22. kattan 35’e kadar ikamet amaçlı konut servisli daireler olarak kullanılacaktır. 36. kat gökyüzü lobi ve 37. Katta ise lüks bir restoran ve kulenin ortasında bir kat hizmet vermektedir. Kulenin güzel ve estetik görüntüsünü  sağlamak için restoranın başında bir taç bulunmaktadır.

Proje, yaklaşık 100.000 metrekare toplam alana sahip, 14.000 metrekarelik arsa üzerine inşa edilecek. Bu projede yer alan Kule çekirdek kısmı 750 m² kat alanına sahiptir ve 37 katlıdır. Yüksekliği 4 m olan her bir modülün tırmanması 20 dakikada tamamlanmakta, tamamının tırmanması ise 1 günden daha az zamanda gerçekleşmektedir.

Kurulumu için, önceden yerleştirilmiş ankraj elemanlara tırmanma konsolları vinç yardımıyla bağlanır. Kalıp asker elemanı, payandalar ve çalışma konsolları tırmanma modülüne bağlanır. Kurulu kalıp panoları asker elemanların önüne yerleştirilir ve kalıp panoları payanda taşıyıcısı yardımıyla konumlandırılır. Kalıp beton dökümüne hazır hale getirilir.

İç platform kirişleri ve kombine rayların ilk bölümü üst ve alt Climbex ankrajlarına vinç yardımıyla sabitlenir. Dış kalıpların açılması, kulelerin üzerine oturan kirişlere monte edilen askı arabaları sayesinde son derece kolaydır. SIMPEX kalıp elemanları insan gücüyle rahatlıkla geriye çekilebilmektedir. Ayrıca bu sistem beton yüzeyinin de korunmasını sağlamaktadır. Kalıp geriye çekildiğinde oluşan boşluk demir işçileri için de koruma duvarı görevi görerek emniyetli çalışma alanı yaratır. Sistemin kurulması ve çalıştırılması için, kalıp montaj ve hazırlıklarında 20 işçi, tırmandırılmasında ise 10 işçi çalışır.

Sistemin kurulması ve işletmeye alınması işinin süresi 650 saattir. Hem tırmanma bölgesinde hem de kalıplama bölgesinde işçiler için güvenli çalışma alanları mevcuttur. Sistem kurulmadan önce çalışacak işçiler özenle seçilip TMS tarafından eğitimleri verilecektir. Eğitim sırasında iş güvenliği önlemleri konuları hassasiyetle ve detayla anlatılacaktır.