TMS Kalıpları, Uluslararası Finans Merkezi Projesi’nde

Hızla gelişen teknolojiyle beraber, her alanda olduğu gibi, inşaat sektörü de daha hızlı, optimal ve etkili çözümlerle hayata değer katmaya devam ediyor. Gerek yaşamımızı kolaylaştıran sanat yapıları, gerek onlarca seçenekli konut projeleri olsun, inşaat dünyası sunduğu imkanlarla her geçen gün kendini geliştirmektedir. Tüm bu inşaat projelerinin yapı taşlarından olan kalıp ve iskele sistemlerinin, hızla gelişen inşaat teknolojisinden geri kalması beklenemezdi. Bizler de TMS olarak , inşaat firmalarının projelerine en uygun ve en ekonomik çözümü sunmak için 1973 senesinden bugüne özveriyle ve yenilikçi bir yapıyla çalışmakta, çözümlerimizi geliştirmekteyiz. Uluslararası arenada referans olabilecek çok büyük çaplı projelerde başarılı bir şekilde çalıştık ve çalışmaktayız.

Yaptıklarımızdan firmamız ve ülkemiz adına gurur duyuyor ve yapacaklarımızın teminatı olduğunun altını çiziyoruz.

Proje Hakkında Genel Bilgiler:

 • Proje : HALK GYO
 • Proje Tipi : İŞ MERKEZİ
 • Konum : Ümraniye / İstanbul
 • Yatırımcı Firma : HALK GYO
 • Alt Yüklenici Firma : ÖMSA
 • Kalıp Sistemleri : TMS Kalıp & İskele Sistemleri

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yürütülen İstanbul Uluslararası Finans Merkezi projesinin en büyük paydaşlarından biri olarak, proje dahilindeki arsa üzerinde hayata geçirilecek olan HALK GYO projesi 46 ve 34 katlı iki ofis kuleden oluşmaktadır.

34 Katlı ofis kulesi için TMS tarafından sağlanan kalıp ve iskele sistemleri

Simpex Kolon&Perde Kalıbı

TMS SIMPEX Kolon Kalıplarının farklı yükseklik ve kesitlere kolay adapte edilebilir olması, vinç ile kullanılan sistemler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olmasını sağlamıştır. Sistemi oluşturan düşey KAUFMANN HT-20 Plus Ahşap Kirişlerin ve YK Çelik kuşaklarının ara mesafeleri değiştirilerek yüksek beton basınçlarına ve beton döküm hızlarına göre sistemi dizayn etmek mümkündür. Villalar, Konut Projeleri, Yüksek Yapılar, Endüstriyel İnşaatlar, Yol Projeleri, Arıtma Tesisleri, Enerji Projeleri gibi birbirinden çok TMS TRK tırmanma iskeleleri ve şaft platformları ile tırmandırılabildiği gibi TMS CLIMBEX hidrolik tırmanır sisteme de adapte edilebilmektedir. SIMPEX sisteminin getireceği kolaylıklar;

 • Az parçayla çok iş,
 • Ön montaj, kurum ve şakule alma kolaylığı,
 • Farklı panellerin bir araya getirilerek daha büyük panoların deplase edilebilmesi,
 • Kamalarla sabitlenen panoların arasında beton sızmasının önlenir olması,
 • Ahşap kiriş, çelik kuşak ve saplama mesafeleri değiş- tirilerek istenen dayanımların elde edilmesi.
 • Eğri yüzlü perdelerin bile sistemle kalıplanabilir olması.

Vinc’i 80 Kolon Kalıbı

Perde ve Kolon Sistemi panoları kapalı torsiyona mukavim çelik çerçevelerden oluşmuş olup enlemeler kutu profillerden yapılmıştır. VINC’I panolar plastik yüzeyli plywood WISA®-Form Elephant veya plywood kaplıdır. Çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlanmıştır.

Perde Pano genişlikleri 30, 45, 60, 75, 90, 120, 240 cm – Kolon Pano genişlikleri 75, 90, 105, 120 cm ve yükseklikleri ise 330, 300, 270, 180, 150,120 cm olarak seçilmiştir. Bütün panoların köşeleri masif olup bir yandan çerçeveyi sağlamlaştırmakta ve diğer yandan da panonun, bir levye veya insaat demiri ile yer değiştirmesini sağlamaktadır. Bunun dışında bu köşelerdeki delikler kolay ve çabuk nakliye için kullanılmaktadır. Panolarda konik olarak açılmış ankraj delikleri DW15’lik tie-rod kullanımı için uygun olup 80 kN/m2’ye kadar beton basıncını karşılamaktadır. Perdeler VINC’I panolar, Tamon kilit, SAH tierod, VINC’I vinç kulbu, tipi beton döküm konsolları, çiftli itme-çekme tipi payanda ve pabuçlarından oluşmaktadır.

Cirex Dairesel Kolon Kalıbı

CIREX Dairesel Kolon Sistemi panoları düşeyde burulmaya mukavim VINC’I 70 çelik profillerden oluşmuş olup, kalıp alt ve üst flanşları lazer kesimli saçlardan meydana gelmektedir. CIREX panoları çelik yüzeyli olup uzun ömürlüdür. Düşey çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlanmıştır. Kalıp yüksekliği ve beton basıncına uygun olarak kilit sayısının artırılması mümkündür. CIREX dairesel panoları yuvarlak kenarlı perde kolonlar oluşturulabilmesi için VINC’I perde kolon sistemi ile birebir uyumludur. Muhtelif kesit ve ebatlarda ve hatta özel imalat panolar mevcuttur.

Ram Tek Yüz Gönye Payanda Sistemi

Tek yüz perde dökümünde RAM Gönye Payanda Sistemi zeminden destek alarak gerekli dayanımı sağla – maktadır. RAM, SIMPEX ve VINC’I sistemlerimizle birlikte kullanılabilmekte olup RAM 300 ile 3.5m, RAM 300 ve eklentileri ile 10m yüksekliğe kadar tek yüzlü beton dökümü yapılabilmektedir.

TRK 160-240 Tırmanma Konsolları

Yüksek perde, kolon, şaft vb. yapılarda TRK 160 ve TRK 240 tırmanma konsollarımız VINC’I, SIMPEX, MUL – TIX, HAND’I v.b. kalıp sistemlerimiz ile birlikte güvenle kullanılabilmektedir.

Her iki sistemde de rüzgâr bağlantısı, alt sepet vb. uygulamalar mümkündür. TRK 240 tırmanma konsolu kolay hareket ettirilen araba sistemi, yatay ve düşey hassas ayar mekanizması gibi opsiyonel özelliklere de sahiptir.

TMS MK-H 150 Masa Döşeme Kalıbı

MKH Sistemi, Masa Kalıbı olarak kurulduğunda hızlı devir periyodları sağlarken, müstakil taşıyıcı kule veya mütemadi döşeme iskelesi kurumlarında yüksek taşıma kapasitesi ile yüksek ve ağır döşeme kalıbı ihtiyaçlarına cevap vermektedir. MKH Sistemi, ayrıca son derece emniyetli Merdiven Kulesi sisteminin de ana elemanlarını oluşturmaktadır. MKH sistem elemanları ile çok farklı boyutlarda Masa Kalıbı oluşturmak, değişken döşeme alanlarına ve taşıma kapasitelerine uygun tasarımlar yapmak mümkündür. İskele kurumu dilli pimlerle son derece basit ve hızlı olarak yapılabilmektedir. Değişken döşeme yüksekliklerine adaptasyon modül ilave ve eksiltmeleri ile kolayca yapılabilirken, işin hızını artırmak için MKH Masa ve Kuleleri vinç ile deplase edilebilmektedir.

Projesi kapsamında hali hazırda devam eden bölge için toplamda; Çözüm ortağı olmaktan gurur ve mutluluk duyduğumuz Ömsa İnşaat ile çalışmalarımız başarılı bir şekilde devam etmektedir. Kalıp sistemlerimizin yanı sıra , “Hidrolik Tırmanır” ve “ Rüzgâr Koruma Perdesi” sistemlerimiz ile tedarikçisi olduğumuz tüm firmalarla sorunsuz bir şekilde, özveriyle ve mutlulukla çözümler üretmeye devam etmekteyiz.