İzmir Mahall Bomonti Projesi, Tms Clımbex Hidrolik Sistemleri İle Yükseliyor…

İzmir Mahall Bomonti projesinde 64 katlı yapıda, TMS Climbex Hidrolik Tırmanır ve Rüzgâr Koruma Sistemleri tercih edildi ve uygulamaya başlandı.

Konut, ofis ve ticari alanlardan oluşacak ve yaklaşık 45.000 m2’lik arazide gerçekleştirilecek olan Mahall Bomonti Projesi, İzmir’in en büyük ve en prestijli projelerinden biri olmaya aday.

TMS olarak, 46 yıldır Türk inşaat sektörünün güvenilir kalıp ve iskele sistemlerinin ihracatını 56’yı aşkın ülkeye gerçekleştirdik. Dünya inşaat sektöründe ileri teknoloji ürünleri ile geniş bir coğrafyada hizmet vermeye devam ediyoruz.

1973 yılında üretime başlayan TMS Kalıp ve İskele Sistemlerinin geliştirdiği yüksek teknoloji ürünü “CLIMBEX” Hidrolik Tırmanma Sistemleri ve Rüzgar Koruma Perdeleri; Emaar Sqaure , Ant Yapı Sky Towers, Samsung CO Al Rajhi HQ, Azenco Azerbaycan, Ataşehir Mimar Sinan Cami, Baytur Arabistan, Marina Mix 011 Hotel & Residences, Mozoon Tower, Al Mana Tower, Frankfurt, Viyana gibi birçok referans projede başarı ile kullanıldı ve kullanılmaya devam ediyor.

Yüksek yapıların hızla çoğaldığı ülkemizde, buna uygun yapı teknolojileri de hızla ilerlemekte. TMS Kalıp; AR-GE çalışmalarına vermiş olduğu önemin karşılığını sektörün öncü firması olarak almaktadır.

CLIMBEX® HİDROLİK TIRMANMA SİSTEMİ

CLIMBEX 60 ve CLIMBEX 50 Hidrolik Tırmanır Sistemleri:

TMS’nin kendinden tırmanır Climbex sistemi, hidromekanik kumandalı kaldırma ekipmanına sahip. Hidromekanik elemanları sayesinde sistemin, vince bağımlı olmaması en büyük avantajlarından birisi.

Bu projede çekirdek kısmında kullanılan TMS Climbex 60 & 50 sistemleri ile kalıplar vinç yardımı olmaksızın üst katlara hidrolik olarak tırmandırılıyor.

Müşteriye özel olarak dizayn edilen hidrolik sistemler ile döşeme ve perde, aynı anda dökülebilmekte.

Çekirdeğin iç kısımlarında 50 adet “Climbex 60” ve dış kısmında ise 10 adet “Climbex 60”, 26 adet “Climbex 50” konsolları kullanıldı.

CLIMBEX Hidrolik Rüzgâr Koruma Perdesi Sistemi;

Yüksek binalarda, çalışanları rüzgâra karşı koruyan, düşmeye yönelik önleyici ve çalışma alanlarında verimliliği artıran bir sistemdir.

Projedeki ofis bloğunda kullanılan, TMS Rüzgar Perdesi ve Koruma Sistemi h:3,80 m. yüksekliğindeki tipik katların 3,5 katını kapatacak şekilde tasarlandı. Ayrıca döşemede kullanılan kalıpların bir üst kata çıkartılması için 2 adet yükleme platformu sisteme entegre edildi. Bu sayede söküm aşamasında döşeme kalıpları güvenli bir şekilde üst kata taşınacak.

 

 

Rüzgâr Perdesi ve Koruma Sisteminin yüzey kaplaması ise projeye özel delikli trapez sac olarak tercih edildi bu sayede kapatılan alanın içerisine ışık ve hava girmesi sağlandı. Ayrıca delikli trapez sac kaplaması sayesinde, ray araları daha fazla açılarak müşteri için daha ekonomik tasarım sağlandı.

Toplamda h=13,30 m. 3,5 katı kapatacak şekilde tasarlanan sistemin, rüzgar hızı dayanımı 164 km/saat olarak belirlendi ve sistem buna göre projelendirildi.

Sistemlerin tüm ön montaj ve montaj aşamaları, TMS süpervizör gözetiminde yapıldı. Bu sistemi kullanacak şantiye personeline eğitim sonrasında sertifika verildi. Kalıp tedarikçisi ve çözüm ortağı olduğumuz projelerin sorunsuz bir şekilde, hızlı ve güvenli olarak yükselmesinden memnuniyet duyuyoruz.