Havalimanları

İstanbul 3. Havalimanı Projesi

PROJE HAKKINDA

Tüm fazları tamamlandığında yıllık 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanlarından biri olması planlanan İstanbul 3. Havalimanı Projesi, 76,5 milyon m2 alan üzerine inşa edilmektedir.

İGA (Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu) tarafından yükleniciliği gerçekleşen projenin en büyük kısmı terminal binasıdır. Bu kısmın kaba yapı yükleniciliğinin büyük bir bölümünü, kurumsal yapısıyla Türk İnşaat Firmaları arasında önde gelen firmalardan olan Altınsoy İnşaat üstlenmiştir.

TMS kalıp ve iskele sistemlerinin tercih edildiği bölüm 70.000 m2 oturum alanına sahip olup 3 kattan oluşmaktadır. Kat yükseklikleri maksimum 13,90 m ve genel oturumda kirişler 130×150 cm (b/h) ebatlarındadır. Betonarme yapı imalatında yerinde döküm kirişlerin üzerine yerleştirilen prefabrik döşemelerin montajı ile çözüm yapılmıştır. Toplamda terminal binası inşaatının 170.000 m2’lik kısmını Altınsoy İnşaat yapmaktadır. Temel yüksekliği ise 120 – 220 cm aralığında değişmektedir. Kesitlerin ve kat yüksekliklerinin büyük olması “İş Sağlığı ve Güvenliği“ konusuna azami önem veren firmamızın, güvenli ve hızlı imalata imkân sağlayan sistemleri sayesinde aşılmıştır.

Kullanılan sistemler:

  • MKH Döşeme İskelesi
  • Cirex Dairesel Kolon Kalıbı