TMS Grup 1915 Çanakkale Köprüsünde

45 yıllık tecrübesi ile TMS Grup; ülkemizde ve uluslararası arenada ses getiren büyük projelerde bulunduğu gibi, şimdi de: “1915 ÇANAKKALE KÖPRÜSÜ” Projesinde

Daima müşteri memnuniyetini ön planda tutan TMS GRUP şirketleri, kaliteli ürünlerinin yanında, sağladığı teknik destekle de, yurt içi ve yurt dışında, güvenle tercih edilmeye devam devam etmektedir.

1915 ÇANAKKALE Köprüsü: 2023 m orta açıklığı ile dünyanın “en uzun” asma köprüsü̈ olacaktır. Köprünün her iki yanında bakım amaçlı kullanılacak olan yürüme yolları bulunacaktır. Köprü platformu 44,8m genişliğe ve 3,5m yüksekliğe sahip olacaktır. 1915 Çanakkale Köprüsünün tasarım ömrü 100 yıl olacaktır.

TFK Kalıp İskele Kiralama

Projede, TMS Grup şirketlerinin yurt içi kiralama yüzü olan TFK-Kiralama: Asya kesonunun kalıp ihtiyacını karşılamaktadır.

TEKYOL PLUS YAPI ENDÜSTİRİSİ A.Ş. tarafından yapımı üstlenilen Asya kesonu imalatında kullanılmak üzere kiralanan sistemler özetle şöyledir:

  • TMS-SIMPEX: Ahşap kirişli ve çelik kuşaklı perde kalıbı,
  • TMS-ROUNDEX: Ayarlanabilir dairesel perde kalıbı,
  • TMS-VINC’I 80: Modern ve yenilikçi panel kalıp,
  • TRK 160 ve TRK 240: Vinçle tırmanır konsol sistemi.

KESONLAR

318 m’lik kule yüksekliği, köprüyü dünyanın “en yüksek” köprülerinden biri yapmaktadır.

Asya ve Avrupa olmak üzere iki adet “Keson” söz konusu kulelerin deniz içerisindeki tabanını oluşturacaktır.

83mx74m boyutlarında ve 1m yüksekliğe sahip olan bir temel üzerine kurulan ayak kesonları kademeli ve odalı beton perde duvarlardan oluşmaktadır.

TMS SIMPEX

Keson imalatının büyük kısmında SIMPEX ve VINC’I 80 serisi perde kalıp sistemleri kullanılmaktadır.

SIMPEX Perde Kalıpları: düşeyde HT20 Ahşap Kirişler ve yatayda çelik kuşaklardan oluşan, geniş yüzeyli, ayarlanabilir perde kalıbı sistemidir.

SIMPEX’in farklı yükseklik ve kesitlere kolay adapte edilebilir özelliği, vinç ile kullanılan sistemler arasında ayrıcalıklı bir konuma sahip olmasını sağlamıştır. Sistemi, yüksek beton basınçlarına ve beton döküm hızlarına göre, düşey Ahşap Kirişlerin ve YK çelik kuşakların ara mesafelerini değiştirilerek tasarımlamak mümkündür. Şekli, boyutu, tie-rod düzeni ve yüzeyi herhangi bir gereksinime göre esnek olarak uyarlanabilmektedir.

Yüzeyde kullanılacak plywood ’un proje ihtiyacına göre seçilebilmesi projeye ekonomi ve esneklik sağlamaktadır.

TMS ROUNDEX

Dairesel bölümde SIMPEX ve ROUNDEX sistemler birbirlerine bütünleşmiş şekilde çalışarak imalatın hızlanmasına ve güvenli bir şekilde tamamlanmasına yardımcı olmaktadır.

TMS ROUNDEX ayarlanabilir eğrisel perde kalıbı sistemidir.

Küçük yarıçaplardan başlayarak sınırsız ayarlanabilir eğri yüzeyler elde etmek mümkündür. Kalıp panolarını değiştirmeden çap değiştirme kolaylığı sağlar. Aynı proje içinde farklı çaplara uyarlamayı kolaylaştırdığı gibi, kalıpların daha sonraki projelere de kolayca uyum sağlayabilir olması büyük avantajlar sağlamaktadır.

Dairesel kesitte daralan perdelere uyum sağlayabilmesi itibari ile projeye ekonomik ve güvenle kullanım avantajı sağlamaktadır.

BTMS Donatı Manşonları

TMS Grup olarak projeye BTMS firması ile de donatı birleştirme manşonları sağlanmaktadır.

BTMS/BMS Manşonları; çelik donatının gerilme ve basınç dayanım verilerini muhafaza ederek, birleştirilmesini sağlayacak teknik kapasitede ve standartlarda üretilmektedirler.

Kesonlarda 200 bin adetin üzerinde manşonlu birleşim kullanılması planlanmıştır.

Dünya çapında rekorları elinde bulunduran böyle dev bir projede yer almak TMS Grup için bir övünç kaynağıdır.