Hızlı İletişim

Kurucumuz Sayın Cemil Tüfekçi’nin, 1973’te İzmit’te temellerini attığı TMS Grup, bugün Türk mühendislerinin çözüm ortağı ve 50’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştirmiş bir şirketler grubu olarak varlığını sürdürmektedir.

icon_widget_image Şerifali Mah. Kızkalesi Sk. No:16 Ümraniye İstanbul TURKEY icon_widget_image 44 44 TMS icon_widget_image tms@tms.tc

TMS’den Katar’da İki Yeni Proje Daha

2022 Dünya Kupası öncesinde, inşaat projelerinin hız kesmeden ilerlediği Katar’da, yepyeni projeler TMS’nin Katar’daki markası olan TMS-Q ile hayata geçiyor.

Bunlardan biri olan Al Huwailah Kuleleri, bölgenin en kalabalık yerlerinden West Bay ile Doha Port’u bağlayan Corniche Caddesi üzerinde yer almakta olup; bodrum katları ile birlikte toplam 19 ve 13 katlı 2 bloktan oluşmaktadır.

Yaklaşık 38.000 m2 kapalı alana sahip olan Al Huwailah projesinin ve bir diğer proje olan Gözetleme Kulelerinin kaba inşaat yapım süreleri oldukça kısıtlıdır. Bu ve benzeri birçok proje için, geniş bir malzeme stoğuna sahip olan TMS-Q, bölgede kiralama faaliyeti de sürdürerek Türkiye’de olduğu gibi, Katar bölgesinde de müşterilerine en avantajlı çözümleri sunmaktadır.

 

Al Huwailah projesinde, bölgenin yoğunluğundan dolayı geniş alanda kazı yapılamamıştır. Bu sebeple bodrum katlarında tek yüz perde kalıpları için TMS RAM destek sistemi kullanılmıştır. Kolon ve perdelerde 80 kN/m2 basınç dayanımıyla ön plana çıkan Vinc’i 80 panel kalıpları, döşemede ise MK-H Masa kalıbı tercih edilmiştir.

RAM TEK YÜZ GÖNYE PAYANDA SİSTEMİ
Tek yüz perde dökümünde RAM Gönye Payanda Sistemi zeminden destek alarak gerekli dayanımı sağlamaktadır. RAM, SIMPEX ve VINC’I sistemlerimizle birlikte kullanılabilmekte olup RAM 300 ile 3.5m, RAM 300 ve eklentileri ile 10 m yüksekliğe kadar tek yüzlü beton dökümü yapılabilmektedir.

Projenin şaft perdelerinin yükseltilmesinde ise TRK 160 tırmanır konsolları tercih edilmiştir.

 

 

Vinc’i 80 Panel Kalıpları ve TR-K 160 Tırmanır Konsolları

 

 

RAM Tek Yüz Gönye Payanda Sistemi

 

TRK 160‐240 TIRMANMA KONSOLLARI

Yüksek perde, kolon, şaft v.b. yapılarda kullanılan, vinçle tırmanır konsol sistemidir. TRK 160 ve TRK 240 tırmanma konsolları; VINC’I, SIMPEX, MULTIX, HAND’I, MOPA, MATTEX v.b. kalıp sistemleri ile birlikte güvenle kullanılabilmektedir. Her iki sistemde de rüzgar bağlantısı, alt sepet v.b. uygulamalar mümkündür.

TRK 240 tırmanma konsolu kolay hareket ettirilen araba sistemi, yatay ve düşey hassas ayar mekanizması gibi opsiyonel özelliklere de sahiptir.

 

 

VINC’I 80 PERDE ve KOLON KALIBI

VINC’I 80 Perde Kalıpları, vinç ile kullanılan, çelik çerçeveli, plywood yüzeyli pano kalıp sistemleridir. Panolar; özel şekillendirilmiş, burulmaya mukavim, yüksek dayanımlı çelik çerçevelidir. Enlemeler ise kutu profillerden oluşturulmuştur. Yüzeyler plywood kaplıdır. İsteğe bağlı olarak, kullanım ömrü daha yüksek olan plastik yüzeyli plywood UPM Elephant ile de kaplanabilir. Çelik çerçeve profili elemanın istenilen her çerçeve noktasında bir diğeri ile bağlantısını temin edecek şekilde tasarlanmıştır.

Pano genişlikleri perdelerde 30, 45, 60, 75, 90, 120, 240 cm; kolonlarda ise 75, 90, 105,120 cm olup; yükseklikleri ise 330, 300, 270, 180, 150,120 cm olarak seçilmiştir.

Panoların köşeleri dolu olup bir yandan çerçeveyi sağlamlaştırmakta ve diğer yandan da panonun, bir levye veya inşaat demiri ile yer değiştirmesini sağlamaktadır. Bunun dışında bu köşelerdeki delikler kolay ve çabuk nakliye için kullanılmaktadır. Panolarda konik olarak açılmış ankraj delikleri DW15’lik tie-rod kullanımı için uygun olup 80 kN/m2’ye kadar beton basıncını karşılamaktadır.

 

Planda sekizgen (oktagonal) bir yerleşime sahip olan Gözetleme Kuleleri, ülkenin kuzeyinde ve güneyinde olmak üzere toplam 2 adettir. Bu projede ise TMS Simpex Perde kalıpları tercih edilmiştir. 4,20 m yüksekliğine sahip perde perdelerin tırmanmasında da TRK 240 tırmanır konsollar kullanılmıştır.

 

 

 

Zorluk derecesi daha yüksek ve teknik hesap yoğunluğu fazla olan projelerde kendilerini daha iyi anlattığını belirten TMS Grup, bu sebeple firmayı hep bir adım öne taşıyan katma değeri yüksek projelerde yer almaya önem göstermektedir.

Gözetleme kulesinin yapımını Al Darwish Engineering üstlenmiş olup, Al Huwailah Ofis Kuleleri ise Ramco Trading & Contracting W.L.L. tarafından hayata geçirilmektedir.

Hedeflerine hız kesmeden devam eden TMS Grup, sadece Ortadoğu’da değil, Avrupa da dahil olmak üzere dünyanın her yerinde, önemli projelerde varlığını sürdürmektedir. Sahip olduğu Ar-Ge merkezi ve güçlü ekibiyle müşterilerine 45 yıldan bu yana tasarım, hesap raporları ve sahada teknik eğitmen sağlayarak, kalıp ve iskele konusunda inşaat firmalarının güvenilir adresi olmaktan gurur duymaktadır.